Založ si blog

Nechápavý pohľad sociálneho pracovníka Vám niekedy napovie veľa

Story o tom, ako štát oberá nezamestnaných o čas, nervy a peniaze a iných absurdnostiach sociálnej pomoci štátu.   

     Uchádzať sa o pracovné miesto je čoraz zložitejšie, lebo ponúk na prácu je  čoraz menej a nezamestnaní sa chytajú každej slamky. Pre nezamestnaného u nás na Orave je aj ponuka zárobku okolo 350€ v štátnej správe existenčná.  A tak uchádzači o pracovné miesto v štátnej správe  v mieste ich bydliska museli kvôli výberovému konaniu precestovať 200-300 km, lebo ministerstvo vnútra má logický systém výberu uchádzačov.

    A ako je to v štátnej správe zvykom, okolo 20 uchádzačiek výberového konania tam prišlo samozrejme zbytočne, lebo sa ho zúčastnili aj 3 zamestnanci tejto verejno-štátnej inštitúcie, ktorí   sa samozrejme dostali do užšieho finále na 2 pracovné miesta. Dcéra nahradila na pracovnej pozícii svoju matku, ktorá odchádzala na dôchodok…atď. Výberové konanie pre „už vybraných a vyvolených“ bolo len „naivným divadlom“ pre vnútro personálne posuny a tak niekoľkotýždňové študovanie zákonov bola len frustrujúca strata času pre všetkých, ktorí sa zodpovedne a s nádejou na výberové konanie pripravovali.

Absurdnosť?…NIE…to je každodenná realita Slovenska o ktorej som však nechcel hovoriť.

Absurdnosť  „štátnej spravodlivosti“ mala však ďalšie pokračovanie v „štátnej sociálnej pomoci“ pre nezamestnaných, ktorou sa tak často oháňa.

Verte, je to však neuveriteľná story!

Motto dňa:

 Nechápavý pohľad sociálneho pracovníka  Vám niekedy  napovie veľa…a výraz jeho  tváre charakteru „či Vám to všetko stojí za to“ … riaďte sa ním a niekedy sa vráťte radšej z kratšej cesty… ušetríte si nervy, čas a peniaze.

     Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny na účely sprostredkovania zamestnania poskytuje uchádzačovi o zamestnanie náhradu časti cestovných výdavkov, ktoré súvisia s absolvovaním vstupného pohovoru alebo výberového konania u zamestnávateľa alebo s účasťou na skupinovom sprostredkovaní zamestnania, ktoré organizuje Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny alebo úrad práce, sociálnych vecí a rodiny Účelom náhrady časti cestovných výdavkov je úhrada 70 % z preukázaných cestovných výdavkov.

     A tu Vám však ponúkam „čertovo koleso“ tejto „pomoci“ štátu a prehľad absurdných dokladov pri žiadosti uchádzača o zamestnanie o náhradu časti cestovných výdavkov podľa § 32 ods. 12 písm. d/ zákona č.5/2004 Z.z. o službách zamestnanosti  o ktorom Vás na začiatku nikto neupozorní:

 • Odovzdanie potvrdenia od zamestnávateľa/realizátora výberového konania/ o zúčastnení na výberovom konaní
 • Odovzdanie nalepených cestovných lístkov na hárok papiera podľa poradia
 • Vypísanie žiadosti o preplatení cestovných dokladov.
 • Vypísané a podpísané čestné vyhlásenie, že žiadateľ nemá nedoplatky voči zdravotnej poisťovni
 • Vypísané a podpísané čestné vyhlásenie, že žiadateľ nemá nedoplatky voči sociálnej poisťovni
 • Vypísané a podpísané čestné vyhlásenie, že žiadateľ nezamestnával nelegálne zamestnancov
 • Vypísané a podpísané čestné vyhlásenie, že žiadateľ nemá záväzky voči daňovému úradu
 • Vypísané a podpísané tlačivo, že žiadateľ porozumel, za akých podmienok sa cestovné vypláca.
 • Vyžiadanie si potvrdenia z inšpektorátu práce, že žiadateľ nezamestnával nelegálne zamestnancov /zaplatený 1,5 € kolok + 0,80€ za poštovné/
 • Vyžiadanie si potvrdenia v každej zdravotnej poisťovni v ktorej bol poistencom, že žiadateľ nemá nedoplatky voči zdravotnej poisťovni.
 • Vyžiadanie si potvrdenia zo sociálnej poisťovne, že žiadateľ nemá nedoplatky voči sociálnej poisťovni
 • Vyžiadanie si potvrdenia z daňového úradu, že žiadateľ nemá evidované nedoplatky po lehote splatnosti na daniach spravovaných DÚ./zaplatený 3,00 € kolok/

Splnenie si daňových povinností podľa z. 595/2003 Z.z. o dani z prímov si vyžadovalo ďalšie čestné vyhlásenia:

 • Vypísané a podpísané čestné vyhlásenie, že žiadateľ nie je podnikom v ťažkostiach podľa schémy De minimis na podporu v zamestnanosti(schéma DM č.1/2007)
 • Vypísané a podpísané čestné vyhlásenie, že žiadateľ ku dňu podania žiadosti nemá evidované neuspokojené nároky svojich zamestnancov vyplývajúce z pracovného pomeru.
 • Vypísané a podpísané čestné vyhlásenie, že žiadateľ ku dňu podania žiadosti neje konkurze, likvidácii, súdom určenej správe alebo inom podobnom konaní.
 • Vypísané a podpísané čestné vyhlásenie, že žiadateľ ku dňu podania žiadosti nemá voči úradu PSVR záväzky po lehote splatnosti.

Suma sumárum:

na nárokovanie si preplatenia 6,79€, čiže 70% zo sumy 9,70€ úhrady cestovného si musí nezamestnaný uchádzač zaplatiť 5,30 € za poplatky smerujúce do štátnej kasy.

Čiže pomoc štátu pre nezamestnaného uchádzača o zamestnanie  je nepreplatenie 2,91€ /30% spoluúčasť nárokovateľa dávky pomoci/ + výdavky 5,30€ = 8,21€. Takže štát pomohol uchádzačovi po jeho investícii 8,21€ neuveriteľnými 1,49€, aby tak pomohol preplatiť cestovné vo výške 9,70€.

To neuveriteľné množstvo povolení si však musí uchádzač vybehať osobne, a tak náklady na cestovanie po niekoľkonásobných návštevách po úradoch, niekoľkonásobne prevyšujú štátnu pomoc 1,49€.

Záverom povedané, štát vôbec nepomohol nezamestnanému uchádzačovi o zamestnanie pri dávke na preplatenie 70% z cestovného, ale  ešte zarobil na nezamestnanom, ktorý často nepoberá od štátu ani jeden cent /lebo našťastie partner pracuje a  rodina sa nachádza pár centov nad rodinným minimom…hoc na hranici biedy/ a ešte musel doplatiť z chudobného rodinného rozpočtu  štátu za jeho „sociálnu pomoc“.

  

To je len jedna z absurdností sociálnej pomoci  nezamestnaným na Slovensku …po tom našom…po  Slovensky.

 

Z Oravy prajem všetkým príjemný deň.

 

MOJE VIDEÁ O ORAVE A LIPTOVE

Masírovanie kôz a mozgov

12.03.2014

Pastier kôz Ziege aj so svojou manželkou si sadajú za monitor počítača. Neuveriteľné šťastie konečne postretlo v týchto neľahkých dobách aj ich chudobnú rodinu. Národný ústav celoživotného vzdelávania im ukázal cestu, ako sa vymaniť z okov dlhodobej chudoby. Je to prekrásna predstava, že inštitúcia „ÚPS-VAR“ (rozumej pod skratkou Úrad práce soc. vecí [...]

Achillova šľachta

24.02.2014

Nekontrolovaný pád, grimasy od bolesti a utrpenia…verte, nebolo to žiadne divadielko pre národ… a tento „prejav“ som „kandidátovi“ uveril od jeho začiatku, až do konca. Žiaľ je to aj to jediné a posledné, čo som mu schopný uveriť v jeho prezidentskej kampani … ale nie o tomto som chcel. Samotná totálna ruptúra achilovky, ako [...]

Učiteľ, kuchár, alebo sedliak z hôr, každý je z tých papierov posraný.

07.10.2013

Hm…ako tak uvažujem nad tým, ako sa nám ten web zahnojuje toľkými nepodstatnými sračka…(náhodný klik) a úúúúúps…zaujal ma jeden „fekálny“ úryvok z Fausta: Však dnes se lejstra šíří jako morspor asi aby mohl zvážit soudce nestranný. Učitel, kuchař, nebo sedlák z hor, každý je z těch papírů posraný. Vidím, že i mně [...]

Heger, Fiala

Vojna a ekonomika. Ponúkne EÚ riešenie? A čo ak zlyhá?

06.10.2022 16:44

Veľké vízie budúcnosti, ale najmä realita súčasných výziev. Európska únia sa stretáva v Prahe, aby skúsila nájsť odpovede na zásadné otázky.

Dušan Dědeček

Začal sa súd s Dědečkom, polícia ho priviedla v nepriestrelnom aute

06.10.2022 16:32, aktualizované: 17:08

Sudca pre prípravné konanie dnes rozhodne či Dědeček pôjde do väzby.

odhŕňač, BBSK, nové autá, zimná údržba

Flotila zimnej údržby stála župu osem miliónov eur. Rovnaký balík chce vraziť do ďalších áut

06.10.2022 16:17

Nové mechanizmy pomôžu aj na komplikovaných horských prechodoch.

Miška, zrazené dievčatko, Čadca, opitý vodič

Otec zrazeného dievčatka má pre opitého šoféra jasný odkaz: Nech dostane, čo mu patrí

06.10.2022 16:00

Verí, že spravodlivý trest vinníka neminie.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 30
Celková čítanosť: 157722x
Priemerná čítanosť článkov: 5257x

Autor blogu

Kategórie

Odkazy