Krásny kraj, kde sa poslanci nebicyklujú

 

Pochádzam z hornej Oravy, kde nepoznám žiadnu  špeciálne vybudovanú a označenú cyklistickú trasu. Cyklisti tu každý deň hazardujú zo životom pri jazdení po úzkych cestách /osobne som skončil niekoľkokrát v priekope pri bezohľadnej jazde vodičov vozidiel/. Rád píšem o Orave a chcem ju zviditeľňovať vo všetkých smeroch, ale ak sa tu chystáte na bicyklovanie, rýchlo si to nechajte zájsť a a radšej choďte na zárobky do jadrovej elektrárne vo Fukušime, kde máte väčšiu šancu na prežitie z ožiarenia, ako pri bicyklovaní sa po našich cestách.

Asi pred dvoma rokmi mi darovala moja úžasná manželka k narodeninám týždeň bez rodiny, ktorý som mohol využiť len pre seba. Sadli sme so švagrami do auta a nasmerovali sme si to na Moravu, kde sme prežili fantastický týždeň po moravských cyklistických trasách „vinnej stezky“. A tak mám osobnú skúsenosť s tým, že v Čechách venujú nemalé finančné prostriedky na   špeciálne  chodníky pre cyklistov alebo milovníkov in-line korčuľovania, ktoré rastú v Česku ako huby po daždi. Podľa štatistík Centra dopravného výskumu sa vlani otvorilo dokonca tristo kilometrov nových asfaltových úsekov a prestavalo sa okolo dvoch miliárd korún. Teda najviac v histórii a tento rok to bude podobné, dorobí sa niekoľko väčších projektov financovaných z európskych fondov. V Česku tak tento rok bude už cez dvetisíc kilometrov chodníkov. Češi plačú, že stále je to však v porovnaní napríklad s Rakúskom či Nemeckom relatívne málo. U nás na Orave sa môžeme tak akurát porovnávať s Albánskom, alebo Afrikou, kde však majú výhodu nízkej motorizácie na cestách.

Možno by to chcelo posadiť poslancov mestských a obecných zastupiteľstiev na bicykle a poslať ich na adrenalínovú cyklistiku krížom krážom cez Oravu.

 

 

 

 

Masírovanie kôz a mozgov

12.03.2014

Pastier kôz Ziege aj so svojou manželkou si sadajú za monitor počítača. Neuveriteľné šťastie konečne postretlo v týchto neľahkých dobách aj ich chudobnú rodinu. Národný ústav celoživotného vzdelávania im ukázal cestu, ako sa vymaniť z okov dlhodobej chudoby. Je to prekrásna predstava, že inštitúcia „ÚPS-VAR“ (rozumej pod skratkou Úrad práce soc. vecí [...]

Achillova šľachta

24.02.2014

Nekontrolovaný pád, grimasy od bolesti a utrpenia…verte, nebolo to žiadne divadielko pre národ… a tento „prejav“ som „kandidátovi“ uveril od jeho začiatku, až do konca. Žiaľ je to aj to jediné a posledné, čo som mu schopný uveriť v jeho prezidentskej kampani … ale nie o tomto som chcel. Samotná totálna ruptúra achilovky, ako [...]

Učiteľ, kuchár, alebo sedliak z hôr, každý je z tých papierov posraný.

07.10.2013

Hm…ako tak uvažujem nad tým, ako sa nám ten web zahnojuje toľkými nepodstatnými sračka…(náhodný klik) a úúúúúps…zaujal ma jeden „fekálny“ úryvok z Fausta: Však dnes se lejstra šíří jako morspor asi aby mohl zvážit soudce nestranný. Učitel, kuchař, nebo sedlák z hor, každý je z těch papírů posraný. Vidím, že i mně [...]

Vykoľajený vlak Českých dráh

Český vlak sa vykoľajil v Nemecku, skončil v piesku

23.11.2025 23:45

Na železničnej trati Karlovy Vary (ČR) - Johanngeorgenstadt (Nemecko) sa vykoľajil osobný vlak Českých dráh.

Nigeria / Mokwa /

Päťdesiatim z 300 unesených žiakov v Nigérii sa podarilo utiecť

23.11.2025 18:13

Ide o jeden z najväčších masových únosov v Nigérii.

Trump, Zelenskyj

Trump obvinil vedenie Ukrajiny, že nevyjadrilo žiadnu vďačnosť za americké snahy

23.11.2025 16:33

Znovu kritizoval svojho predchodcu Joea Bidena a Európe vyčítal, že ďalej kupuje ropu od Ruska.

Benjamin Netanjahu

Izrael útočil na Bejrút, zabili významného člena Hizballáhu

23.11.2025 16:18, aktualizované: 21:26

Libanon: Pri izraelskom útoku prišlo o život päť ľudí, 28 utrpelo zranenia

Štatistiky blogu

Počet článkov: 30
Celková čítanosť: 180258x
Priemerná čítanosť článkov: 6009x

Autor blogu

Kategórie

Odkazy